Αφήνουμε τη Σεβίλλη νωρίς το πρωί και κινούμαστε προς την ακτογραμμή της Ανδαλουσίας. Πρώτος μας σταθμός η πόλη Κάδιθ, τα αρχαία Γάδειρα. Είναι μία από τις αρχαιότερες πόλεις της Ιβηρικής Χερσονήσου και σημαντικό επίνειο της Ανδαλουσίας. Πάλλευκα κτίσματα, δαιδαλώδη δρομάκια που οδηγούν σε πλατείες και καταπράσινα πάρκα, αλλά και εντυπωσιακά κτίρια με έντονη την επιρροή από τη μαυριτανική αρχιτεκτονική, συνθέτουν τη σύγχρονη εικόνα της. Έχει επίσης πολλά πάρκα με τροπικά φυτά που, όπως λέγεται, έφερε ο Κολόμβος επιστρέφοντας από τα ταξίδια του στον Νέο Κόσμο.
Επόμενος σταθμός της ημέρας το θρυλικό Γιβραλτάρ. Το Γιβραλτάρ είναι μια μικρή βραχώδης μύτη στο νότιο μέρος της Ιβηρικής Χερσονήσου. Στο σημείο εκείνο, γνωστό και ως Στενό του Γιβραλτάρ, ενώνονται η Μεσόγειος Θάλασσα με τον Ατλαντικό Ωκεανό. Ως απομεινάρι της Βρετανικής Αυτοκρατορίας, το Γιβραλτάρ αποτελεί Βρετανικό Έδαφος. Δεν ανήκει στη Βρετανία αλλά εμπίπτει στη δικαιοδοσία της.
Ο Βράχος του Γιβραλτάρ, πέρα από σημάδι των ναυτικών που μπαίνουν και βγαίνουν από τη Μεσόγειο, είναι διάσημος για τα σπήλαιά του. Και συγκεκριμένα για το Σπήλαιο Γκόραμ όπου έχουν βρεθεί πέτρινα εργαλεία, εστίες (τζάκια) και οστά ζώων, που χρονολογούνται από περίπου 40.000 χρόνια πριν και μαρτυρούν ότι κατοικούνταν από τους Νεάντερταλ. Κατά την αρχαιότητα, το Γιβραλτάρ θεωρούνταν τόπος θρησκευτικής και συμβολικής σημασίας. Ο βράχος ήταν η βόρεια από τις Ηράκλειες Στήλες των αρχαίων Ελλήνων. Σύμφωνα με την ελληνική μυθολογία, ο Ηρακλής χρησιμοποίησε την υπεράνθρωπη δύναμή του για να χωρίσει το όρος που ένωνε την Ευρώπη με την Αφρική και να περάσει ανάμεσα
του. Κάνοντας αυτό, ένωσε τον Ατλαντικό με τη Μεσόγειο και σχημάτισε το Στενό του Γιβραλτάρ.
Ο βράχος όμως είναι διάσημος και επειδή φιλοξενεί τη μόνη αποικία πιθήκων στην Ευρώπη. Λένε ότι οι πίθηκοι ήρθαν μαζί με τους Μαυριτανούς το 711. Θα περάσουμε λοιπόν τα σύνορα και θα αρχίσουμε την ξενάγησή μας (ο χώρος στο Γιβραλτάρ είναι αρκετά περιορισμένος, οπότε τα πούλμαν σταθμεύουν στην είσοδο και η ξενάγηση γίνεται με μικρά ειδικά οχήματα και ξεναγό).
Θα αρχίσουμε από το Europa Point, το νοτιότερο άκρο της Ευρώπης απέναντι από την Αφρική, και στη συνέχεια θα ανηφορίσουμε στον Βράχο του Γιβραλτάρ, περνώντας από τα παλιά παραπήγματα του βρετανικού στρατού. Η θέα του κόλπου και της Αφρικής από ψηλά είναι πραγματικά εντυπωσιακή.
Επόμενος σταθμός μας θα είναι η σπηλιά του Αγίου Μιχαήλ, με τους σταλακτίτες και τους σταλαγμίτες, η οποία στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο είχε μετατραπεί σε νοσοκομείο. Θα δούμε τους πιθήκους του Βράχου. Κατηφορίζοντας, θα περάσουμε από βρετανικά τούνελ του 18ου αιώνα, που έσκαψαν οι Βρετανοί στρατιώτες μέσα στον Βράχο, κατά την Πολιορκία των Ισπανών μαζί με τους Γάλλους. Εκείνη ήταν η 14η και τελευταία πολιορκία του Γιβραλτάρ. Στην περιήγησή μας αντικρίζουμε από μακριά και το μαυριτανικό κάστρο με την παλιά πόλη. Θα χρησιμοποιήσουμε το τοπικό λεωφορείο της γραμμής (2€ κατά άτομο - πληρώνεται ατομικά) για τη μεταφορά μας στη συνοριακή είσοδο και επιβίβαση στο πούλμαν μας.
Στη συνέχεια, πάμε στο Αλχεθίρας, την αρχαία ελληνική Καρτηία. Κατά τη ρωμαϊκή περίοδο οναμαζόταν Πόρτους Άλμπους. Το 711 κατελήφθη από τους Μαυριτανούς και ήταν το ορμητήριό τους για τη ταχεία κατάληψη ολόκληρης της Ισπανίας. Τότε ονομάστηκε Αλ Τζαζίρα, εξ ου και η σημερινή ισπανοποιημένη ονομασία της πόλης. Στην επανάκτηση, το Αλχεθίρας, καταστράφηκε ολοσχερώς. Επανιδρύθηκε από τους Ισπανούς πρόσφυγες του Γιβραλτάρ το 1704 και ανοικοδομήθηκε το 1760 στο υφιστάμενο πολεοδομικό σχέδιο. Μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας. Διανυκτέρευση.