Η πρώτη αχτίδα του ηλίου θα μας ξυπνά ζητώντας μας να την αποτυπώσουμε με την κάμερά μας, ενώ θα πολλαπλασιάζεται και θα αλλάζει τα χρώματα του αλλόκοτου φυσικού τοπίου, του ουρανού, της άμμου, των βράχων. Και οι τελευταίες ηλιαχτίδες θα μας καλούν να τις κυνηγάμε καθώς θα χάνονται στους αμμόλοφους και στο δάσος των βράχων του σεληνιακού τοπίου, δίδοντας στον ονειρεμένο τόπο το εκπληκτικό φως της δύσης και σε συνέχεια του λυκόφωτος, ονειρική καταγραφή εξωπραγματικής εικόνας! Και η νύχτα θα μας βρίσκει εξουθενωμένους αλλά τόσο ευτυχισμένους, δίπλα στη φωτιά, με το τρίξιμο των ξύλων που καίγονται να διακόπτει την απόκοσμη ησυχία της ερήμου. Με τον ουρανό πάνω μας, όπως δεν τον έχουμε ξαναδεί, με τα αστέρια υπέρλαμπρα σε πλήρη χαρτογράφηση, να μας καλεί να τον καταγράψουμε στον νου, την καρδιά και την ψυχή μας! Για να κοιμηθούμε εκεί … στο πουθενά της μάνας γης με τελευταία σκέψη: σε ευχαριστώ Θεέ μου!
Σήμερα η διαδρομή μας στην έρημο θα μας οδηγήσει στο Ντιντιέρ, σε ένα τεράστιο οροπέδιο περίπου 150 χλμ. βόρεια της Τζανέτ. Πρόκειται για μια πολύ σημαντική τοποθεσία όπου έζησε ο προϊστορικός άνθρωπος και άφησε τα… ίχνη του στους αιωνόβιους βράχους: σχέδια και απεικονίσεις ζώων χαραγμένες στην πέτρα, αδιάψευστοι μάρτυρες της ανθρώπινης παρουσίας στην περιοχή, ήδη από τα προϊστορικά χρόνια.
Επόμενος σταθμός μας το Ιχερίρ, ένα αυθεντικό χωριό των Τουαρέγκ σε μια εντυπωσιακή κοιλάδα που συνδυάζει τους επιβλητικούς κατακόρυφους βράχους, το ποτάμι που διασχίζει την περιοχή και τις περίφημες gueltas (λίμνες), όπου κάποτε ζούσαν κροκόδειλοι και σχεδόν πάντα συνοδεύονται από οάσεις.
Μεταφορά και τακτοποίηση σε σκηνές κοντά στο χωριό, στο Εθνικό Πάρκο Τασιλί ν'Ατζέρ, ένα αχανές οροπέδιο που έχει χαρακτηριστεί απόθεμα βιόσφαιρας και προστατευόμενο Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς από την UNESCO.
Το Εθνικό Πάρκο Τασιλί ν'Ατζέρ καλύπτει μια έκταση πάνω από 72.000 τετραγωνικά χιλιόμετρα και περιλαμβάνει ένα πανόραμα από γεωλογικούς σχηματισμούς. Τεράστιοι βράχοι χρώματος από μαύρο μέχρι θαμπό κόκκινο, με φυσικές αψίδες, αποτέλεσμα της διάβρωσης ανά τους αιώνες, δίνουν μια απόκοσμη αίσθηση σεληνιακού τοπίου. Προϊστορικά σπήλαια με βραχογραφίες που απεικονίζουν μεγάλα ζώα που ζούσαν τότε στην περιοχή, όπως αντιλόπες, κροκόδειλους, καμηλοπαρδάλεις, ελέφαντες, ιπποπόταμους, κοπάδια από βοοειδή αλλά και ανθρώπινες μορφές σε σκηνές της καθημερινότητάς τους, όπως το κυνήγι και ο χορός μαρτυρούν την ανθρώπινη παρουσία στην περιοχή ήδη από τα προϊστορικά χρόνια.
Διανυκτέρευση εδώ, στο Τασιλί Ν’ Ατζέρ, σε ένα μοναδικό τοπίο και θαύμα της φύσης που μας καλεί να εξερευνήσουμε.